Janakkalan pääkirjasto

Janakkalan pääkirjasto.

Contact Janakkala Main Library

A map showing the location of Janakkala Main Library. Click to open in Google Maps.
Address: Koulutie 2 A 14200 Turenki
Phone: (03) 680 1390

Internet Explorer -selain ei tue kirjaston aukioloaikanäyttöä. Jos aukioloajat eivät näy, käytä muita selaimia, esim. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge tai Opera.

Puhelinnumerot

  • Neuvonta : (03) 680 1390 ja (03) 680 1391
  • Hankintaehdotukset: (03) 680 1285
  • Lasten - ja nuorten osasto: (03) 680 1291
  • Tiedotus/Viestintä (toimipisteet): (03) 680 1274
  • Tila- ja näyttelyvaraukset: (03) 680 1840

Kirjasto

Arkkitehtitoimisto Saara Juolan suunnittelema ja vuonna 1996 valmistunut Janakkalan pääkirjasto tarjoaa monenlaisia tiloja ja mahdollisuuksia kirjallisuuden ja kulttuurin harrastamiseen.

  • avoin WLAN-verkko
  • seitsemän tietokonetta
  • kolme tulostinta
  • skanneri
  • näyttelytila Galleria Ida
  • opetusluokka

Sekä tietenkin laaja kokoelma erilaista kirjallisuutta, elokuvia, lehtiä, äänikirjoja, pelejä ja konsolipelejä.

Janakkalan kunnan verkkosivuilla pääsee myös tutustumaan Janakkalan pääkirjastoon. 

Uutisia

  1. Järjestelmähäiriö on ohi

    Kaikki palvelut palautettu toimintaan. Kirjastot avoinna, myös omatoimisesti. Ota yhteyttä kirjastoosi, jos lainoissa, palautuksissa, maksuissa tai muissa asiakastilisi tiedoissa on epäselvyyttä.

Show more...

Näyttelyitä

  1. Lähiluonnon ihmeitä

    When: Monday 2 august - thursday 12 august
    Location: Galleria Ida Janakkala Main Library

    Vanajavesikeskuksen kiertonäyttely

Henkilökunta

Matti Karvinen
kirjastotoimenjohtaja
03 680 1274
matti.karvinen@janakkala.fi

Ulla Kapanen
kirjastovirkailija
03 680 1840
ulla.kapanen@janakkala.fi

Johanna Lindroos
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1285
johanna.lindroos@janakkala.fi

Arto Myllymäki
kirjastovirkailija
03 680 1286
arto.myllymaki@janakkala.fi

Aila Palojärvi
kirjastoavustaja
aila.palojarvi@janakkala.fi

Sanna Salonen
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1291
sanna.salonen@janakkala.fi

Tarja Savolainen
kirjastovirkailija
03 680 1266
tarja.savolainen@janakkala.fi

Marjukka Toivola
kirjastovirkailija
03 680 1296
marjukka.toivola@janakkala.fi