Janakkalan pääkirjasto

Contact Janakkala Main Library

A map showing the location of Janakkala Main Library. Click to open in Google Maps.
Address: Koulutie 2 A 14200 Turenki
Phone: (03) 680 1390

Internet Explorer-selain ei tue aikataulunäkymää. Vaihda selainta (esim. Chrome tai Opera), jos kirjaston aukioloajat eivät näy.

Henkilökunta

Matti Karvinen
kirjastotoimenjohtaja
03 680 1274
matti.karvinen@janakkala.fi

Ulla Kapanen
kirjastovirkailija
03 680 1840
ulla.kapanen@janakkala.fi

Päivi Kuusinen
(poissa)

Johanna Lindroos
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1285
johanna.lindroos@janakkala.fi

Arto Myllymäki
kirjastovirkailija
03 680 1286
arto.myllymaki@janakkala.fi

Aila Palojärvi
kirjastoavustaja
aila.palojarvi@janakkala.fi

Sanna Salonen
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1291
sanna.salonen@janakkala.fi

Marjukka Toivola
kirjastovirkailija
03 680 1296
marjukka.toivola@janakkala.fi

Maija Vahanta
kirjastovirkailija, osa-aikainen
03 680 1266
maija.vahanta@janakkala.fi

Puhelinnumerot

  • Aikuisten osasto: (03) 680 1390
  • Aineiston uusinta: (03) 680 1391
  • Aineiston varaaminen: (03) 680 1391
  • Atk-vastaava: (03) 680 1840
  • Hankintaehdotukset: (03) 680 1285
  • Internet-laitteiden varaukset: (03) 680 1390
  • Lainaustoimisto: (03) 680 1390
  • Lasten - ja nuorten osasto: (03) 680 1291
  • Neuvonta / tietopalvelu: (03) 680 1390
  • Tiedotus/Viestintä (toimipisteet): (03) 680 1274
  • Tila- ja näyttelyvaraukset: (03) 680 1840

Janakkalan pääkirjasto

Arkkitehtitoimisto Saara Juolan suunnittelema ja vuonna 1996 valmistunut Janakkalan pääkirjasto tarjoaa monenlaisia tiloja ja mahdollisuuksia kirjallisuuden ja kulttuurin harrastamiseen.

  • avoin WLAN-verkko
  • seitsemän tietokonetta
  • kolme tulostinta
  • skanneri
  • näyttelytila Galleria Ida
  • opetusluokka

Sekä tietenkin laaja kokoelma erilaista kirjallisuutta, elokuvia, lehtiä, äänikirjoja, pelejä ja konsolipelejä.

Janakkalan kunnan verkkosivuilla pääsee myös tutustumaan Janakkalan pääkirjastoon. 

Uutisia

  1. Varmista kirjaston viestien perille tulo

    Postin lakko viivästyttää myös kirjaston lähettämien kirjeiden saapumista. Tekstiviestillä tai sähköpostilla viestit tulevat ajoissa perille lakon aikana.

Tapahtumia

  1. Digikerho

    When: Tuesday 3 December 13:15 - 15:15
    Location: Janakkala Main Library

    Ota arjen digitaidot haltuun!

Show more...