Hämeenlinnan pääkirjasto

Hämeenlinnan pääkirjasto Lukiokatu 2 Kuva: Tiina Ringman-Laalo

Contact Hämeenlinna Main Library

A map showing the location of Hämeenlinna Main Library. Click to open in Google Maps.
Address: Lukiokatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

Internet Explorer -selain ei tue kirjaston aukioloaikanäyttöä. Jos aukioloajat eivät näy, käytä muita selaimia, esim. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge tai Opera.

Pääkirjasto

Hämeenlinnan pääkirjaston ylin kerros (käynti Lukiokadulta) avataan remontin jälkeen 1.7.2020. Muut kirjaston osat ovat kiinni.

Koko talo avataan 1.9.2020.

Heinä-elokuussa pääkirjasto avoinna supistetuin palveluin. Pääkirjastossa asiakkaiden käytössä 

  • lehtialue
  • asiakastyöasemat (toistaiseksi ei Windows-koneita)
  • tulostus-, kopiointi- ja skannauspalvelut
  • varausten nouto
  • lainojen palautus
  • työskentelytilat

Pääkirjastossa ei ole käytössä palautuslaatikkoa tai -luukkua. 

Uutisia

Tapahtumia pääkirjastolla

  1. Taiteiden yö

    When: Friday 28 August 17:00 - 20:00
    Location: Hämeenlinna Main Library

    Tule kurkistamaan remontoitua pääkirjastoa!

  2. Vieraana kirjailija Johanna Venho

    When: Wednesday 9 September 17:30 - 18:30
    Location: Hämeenlinna Main Library

    Keväällä 2020 kirjailija Johanna Venho palkittiin Eino Leino -palkinnolla erittäin arvokkaasta teoksesta tai arvokkaana pidettävästä toiminnasta kirjallisuuden ja kulttuurin alalla.

  3. Osalliseksi onnellisuudesta

    When: Monday 14 September 17:30 - 18:30
    Location: Hämeenlinna Main Library

    Psykologi Jouni Luukkalan luento

  4. Vieraana kirjailija Maritta Lintunen

    When: Tuesday 22 September 17:30 - 18:30
    Location: Hämeenlinna Main Library

    Kirjailija kertoo uutuusromaanistaan, joka ilmestyy elokuussa 2020

Show more...

Näyttelyt

  1. Naivistisia teoksia

    When: Saturday 5 September
    Location: Galleria Hämeenlinna Main Library

    Magda Hakala

  2. Naivistisia teoksia

    When: Sunday 6 September
    Location: Galleria Hämeenlinna Main Library

    Magda Hakala

  3. Naivistisia teoksia

    When: Monday 7 September
    Location: Galleria Hämeenlinna Main Library

    Magda Hakala

Show more...

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
050 572 3586
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
050 375 1157
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
050 345 7292
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
050 449 7431
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
050 509 0067
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko (vuorotteluvapaalla 31.7.2020 asti)
Viestintä
050 363 4417
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko (vuorotteluvapaalla 31.7.2020 asti)
Mediakasvatus
050 509 1579
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
050 509 1227
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
040 869 6303
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Seija Laakso
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 342 2685
seija.laakso@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
050 509 0777
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Informaatikko
Musiikkikirjastotyö
050 509 0782
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
050 509 0783
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Lastenkirjastotyö
050 509 1630
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / Palmia
040 1616 543
jouni.riipinen@palmia.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
050 304 6561
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
040 868 6000
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus- ja kulttuuripalvelut,
Koulutus- ja tapahtumasuunnittelu,
Mediakasvatus, aikuisten ryhmäkäynnit
040 868 2124
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
040 868 2089
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
050 509 0776
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
050 509 0778
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 509 1622
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
050 509 0734
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
050 509 1620
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 371 4870
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
040 869 6304
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
050 509 0785
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
050 595 8679
merja.osterman@hameenlinna.fi