Janakkalan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Janakkalan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Janakkalan pääkirjasto sijaitsee. Klikkaa siirtyäksesi Google Mapsiin.
Osoite: Koulutie 2 A 14200 Turenki
Puhelin: (03) 680 1390

Internet Explorer-selain ei tue aikataulunäkymää. Vaihda selainta (esim. Chrome tai Opera), jos kirjaston aukioloajat eivät näy.

Henkilökunta

Matti Karvinen
kirjastotoimenjohtaja
03 680 1274
matti.karvinen@janakkala.fi

Ulla Kapanen
kirjastovirkailija
03 680 1840
ulla.kapanen@janakkala.fi

Päivi Kuusinen
(poissa)

Johanna Lindroos
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1285
johanna.lindroos@janakkala.fi

Arto Myllymäki
kirjastovirkailija
03 680 1286
arto.myllymaki@janakkala.fi

Aila Palojärvi
kirjastoavustaja
aila.palojarvi@janakkala.fi

Sanna Salonen
erikoiskirjastonhoitaja
03 680 1291
sanna.salonen@janakkala.fi

Marjukka Toivola
kirjastovirkailija
03 680 1296
marjukka.toivola@janakkala.fi

Maija Vahanta
kirjastovirkailija, osa-aikainen
03 680 1266
maija.vahanta@janakkala.fi

Puhelinnumerot

  • Aikuisten osasto: (03) 680 1390
  • Aineiston uusinta: (03) 680 1391
  • Aineiston varaaminen: (03) 680 1391
  • Atk-vastaava: (03) 680 1840
  • Hankintaehdotukset: (03) 680 1285
  • Internet-laitteiden varaukset: (03) 680 1390
  • Lainaustoimisto: (03) 680 1390
  • Lasten - ja nuorten osasto: (03) 680 1291
  • Neuvonta / tietopalvelu: (03) 680 1390
  • Tiedotus/Viestintä (toimipisteet): (03) 680 1274
  • Tila- ja näyttelyvaraukset: (03) 680 1840

Janakkalan pääkirjasto

Arkkitehtitoimisto Saara Juolan suunnittelema ja vuonna 1996 valmistunut Janakkalan pääkirjasto tarjoaa monenlaisia tiloja ja mahdollisuuksia kirjallisuuden ja kulttuurin harrastamiseen.

  • avoin WLAN-verkko
  • seitsemän tietokonetta
  • kolme tulostinta
  • skanneri
  • näyttelytila Galleria Ida
  • opetusluokka

Sekä tietenkin laaja kokoelma erilaista kirjallisuutta, elokuvia, lehtiä, äänikirjoja, pelejä ja konsolipelejä.

Janakkalan kunnan verkkosivuilla pääsee myös tutustumaan Janakkalan pääkirjastoon. 

Uutisia

Tapahtumia

  1. Kaamoksen karkotus

    Päivämäärä: torstai 14 marraskuuta 18:00 - 19:00
    Paikka: Janakkalan pääkirjasto

    Älä anna kaamoksen kangistaa.

  2. Kirjallisuuskerho

    Päivämäärä: maanantai 18 marraskuuta 16:30 - 18:00
    Paikka: Janakkalan pääkirjasto

    Rakel Liehu – Helene

Näytä lisää tapahtumia...