Hämeenlinnan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Hämeenlinnan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee. Klikkaa siirtyäksesi Google Mapsiin.
Osoite: Wetterhoffinkatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

Internet Explorer -selain ei tue kirjaston aukioloaikanäyttöä. Jos aukioloajat eivät näy, käytä muita selaimia, esim Google Chrome, Mozilla Firefox tai Opera.

Pääkirjasto Wetterillä

Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee kaupungin keskustassa. Pääkirjastorakennuksen peruskorjauksen ajan 2018-2020 kirjasto toimii pienemmissä tiloissa Wetteri-rakennuksen kahdessa alimmassa kerroksessa.

Itsepalveluaika arkisin 

Pääkirjasto on avoinna ma–pe itsepalvelulla klo 8–10. 

Kirjaston ulko-ovet ovat auki klo 8 lähtien. Palautus ja lainaaminen automaateilla.

Asiakaspalvelu ja kopiointi- ja tulostuspalvelu aukeavat klo 10.

Ensimmäinen kerros

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat luettavat ja lainattavat lehdet sekä lasten ja nuorten kokoelmat ja leikkihuone. Aineiston lainaaminen ja palauttaminen sujuvat kätevimmin automaateilla, myös noudettavat varaukset ovat lainattavissa omatoimisesti. Lainattavilla tableteilla pääset kätevästi nettiin.

Asiakaspalvelupisteessä kirjaston henkilökunta opastaa kirjaston, kokoelmien ja palvelujen käytössä. Asiakaspalvelussa voit rekisteröityä kirjaston asiakkaaksi ja maksaa kertyneitä maksuja.

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat myös Auditorio ja lounasravintola Fredrika.

Toinen kerros

Toisesta kerroksesta löydät aikuisten ja nuorten aikuisten kirjat sekä elokuvat, musiikkiaineiston, sarjakuvat ja nuorten tietokirjat.

Rauhallisessa luku- ja nettitilassa voit keskittyä lukemiseen tai työskentelyyn joko omalla laitteellasi tai kirjaston tietokoneella. Editointityöasemalla onnistuu kuva- ja äänitallenteiden digitointi ja editointi. Luku- ja nettitila on avoinna kirjaston aukioloaikoina, paitsi keskiviikkoisin, torstaisin ja perjantaisin tila avataan vasta klo 11. Asiakaskäyttöön tarkoitetulla monitoimilaitteella voit kopioida, tulostaa ja skannata.

Toisen kerroksen infopisteissä kirjastoammattilaiset auttavat etsimään tietoa ja paikantamaan aineistoja.

Palautuslaatikko

Pääkirjaston palautuslaatikko sijaitsee sisäpihalla katoksessa. Palautuslaatikkoon voit jättää aineistoa kirjaston ollessa suljettuna.

Pääkirjaston kokoelma

Pääkirjaston tilat Wetterillä ovat aikaisempia tiloja pienemmät. Wetteriltä löytyy noin 80 000 niteen kokoelma pääkirjaston uusinta ja lainatuinta aineistoa.

Osa aineistoista on siirretty Moreenin lähivarastoon, josta sitä saa varaamalla. Varauksia haetaan lähivarastosta joka arkipäivä.

Pääkirjaston varsinaiset varastokokoelmat ovat pois käytöstä peruskorjauksen ajan.

Uutisia

Tapahtumia pääkirjastolla

  1. Kirjasato-kirjallisuusilta

    Peruttu
    Päivämäärä: tiistai 31 maaliskuuta 2020 18:00 - 19:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Perinteinen kevään Kirjasato-kirjallisuusilta esittelee Kanta-Hämeen kirjailijayhdistys Vana -66 -jäsenten uutuusteoksia.

  2. Pulpettikino - lasten animaatioelokuvat

    Peruttu
    Päivämäärä: keskiviikko 1 huhtikuuta 2020 09:30 - 10:15
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Kaksi näytöstä, 140 ilmaispaikkaa/näytös, ilmoittautuminen ennakkoon

  3. Digikerho

    Peruttu
    Päivämäärä: keskiviikko 1 huhtikuuta 2020 17:00 - 19:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Ota arjen digitaidot haltuun!

  4. Vertaisopastusta

    Peruttu
    Päivämäärä: torstai 2 huhtikuuta 2020 09:30 - 11:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Vertaisopastusta tietokoneen, netin ja älypuhelimen peruskäytössä sekä sähköisessä asioinnissa. Ota halutessasi oma laite mukaasi.

Näytä lisää tapahtumia...

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
050 572 3586
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
050 375 1157
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
050 345 7292
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
050 449 7431
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
050 509 0067
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko (vuorotteluvapaalla 31.7.2020 asti)
Viestintä
050 363 4417
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko (vuorotteluvapaalla 31.7.2020 asti)
Mediakasvatus
050 509 1579
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
050 509 1227
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
040 869 6303
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Seija Laakso
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 342 2685
seija.laakso@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
050 509 0777
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Informaatikko
Musiikkikirjastotyö
050 509 0782
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
050 509 0783
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Lastenkirjastotyö
050 509 1630
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / Palmia
040 1616 543
jouni.riipinen@palmia.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
050 304 6561
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
040 868 6000
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus,
Koulutussuunnittelu,
Mediakasvatus
040 868 2124
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
040 868 2089
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
050 509 0776
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
050 509 0778
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 509 1622
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
050 509 0734
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
050 509 1620
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
050 371 4870
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
040 869 6304
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
050 509 0785
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
050 595 8679
merja.osterman@hameenlinna.fi