Hämeenlinnan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Hämeenlinnan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee. Klikkaa siirtyäksesi Google Mapsiin.
Osoite: Wetterhoffinkatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

Internet Explorer -selain ei tue kirjaston aukioloaikanäyttöä. Jos aukioloajat eivät näy, käytä muita selaimia, esim Google Chrome, Mozilla Firefox tai Opera.

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
03 621 2320 tai 040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
03 621 2896
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
03 621 2356
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
03 621 2684
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
03 621 2392
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
03 621 3632
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko
Viestintä
03 621 2658
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko
Mediakasvatus
03 621 3362
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
03 621 2549
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
03 621 2607 tai 050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
vuorotteluvapaalla 29.11.2019 saakka
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
03 621 2903
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Seija Laakso
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
03 621 3752
seija.laakso@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
03 621 2596
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Informaatikko
Musiikkikirjastotyö
03 621 2610
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
03 621 2611
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Lastenkirjastotyö
03 621 3494
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / Palmia
040 1616 543
jouni.riipinen@palmia.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
03 621 4151
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
03 621 3020
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Riikka-Liisa Salmia
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
03 621 2903
riikka-liisa.salmia@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus,
Koulutussuunnittelu,
Mediakasvatus
03 621 2928
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
03 621 4357
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
03 621 2595
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
03 621 2170
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
03 621 2599
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
03 621 2491
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
03 621 3467
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Pirjo Tuomi
Kirjastovirkailija
Asiakaspalvelu
03 621 2548
pirjo.tuomi@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
03 621 5143
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
03 621 2609
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
03 621 2613
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
03 621 2354
merja.osterman@hameenlinna.fi

Pääkirjasto Wetterillä

Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee kaupungin keskustassa. Pääkirjastorakennuksen peruskorjauksen ajan 2018-2020 kirjasto toimii pienemmissä tiloissa Wetteri-rakennuksen kahdessa alimmassa kerroksessa.

Ensimmäinen kerros

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat luettavat ja lainattavat lehdet sekä lasten ja nuorten kokoelmat ja leikkihuone. Aineiston lainaaminen ja palauttaminen sujuvat kätevimmin automaateilla, myös noudettavat varaukset ovat lainattavissa omatoimisesti. Lainattavilla tableteilla pääset kätevästi nettiin.

Asiakaspalvelupisteessä kirjaston henkilökunta opastaa kirjaston, kokoelmien ja palvelujen käytössä. Asiakaspalvelussa voit rekisteröityä kirjaston asiakkaaksi ja maksaa kertyneitä maksuja.

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat myös Auditorio ja lounasravintola Fredrika.

Toinen kerros

Toisesta kerroksesta löydät aikuisten ja nuorten aikuisten kirjat sekä elokuvat, musiikkiaineiston, sarjakuvat ja nuorten tietokirjat.

Rauhallisessa luku- ja nettitilassa voit keskittyä lukemiseen tai työskentelyyn joko omalla laitteellasi tai kirjaston tietokoneella. Editointityöasemalla onnistuu kuva- ja äänitallenteiden digitointi ja editointi. Luku- ja nettitila on avoinna kirjaston aukioloaikoina, paitsi keskiviikkoisin, torstaisin ja perjantaisin tila avataan vasta klo 11. Asiakaskäyttöön tarkoitetulla monitoimilaitteella voit kopioida, tulostaa ja skannata.

Toisen kerroksen infopisteissä kirjastoammattilaiset auttavat etsimään tietoa ja paikantamaan aineistoja.

Palautuslaatikko

Pääkirjaston palautuslaatikko sijaitsee sisäpihalla katoksessa. Palautuslaatikkoon voit jättää aineistoa kirjaston ollessa suljettuna.

Pääkirjaston kokoelma

Pääkirjaston tilat Wetterillä ovat aikaisempia tiloja pienemmät. Wetteriltä löytyy noin 80 000 niteen kokoelma pääkirjaston uusinta ja lainatuinta aineistoa.

Osa aineistoista on siirretty Moreenin lähivarastoon, josta sitä saa varaamalla. Varauksia haetaan lähivarastosta joka arkipäivä.

Pääkirjaston varsinaiset varastokokoelmat ovat pois käytöstä peruskorjauksen ajan.

Uutisia

Näytä lisää sivuja...

Tapahtumia pääkirjastolla

  1. Juttuja Suomesta -kielikahvila

    Päivämäärä: torstai 29 elokuuta 15:30 - 17:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Rentoa keskustelua suomeksi yhdessä muiden kanssa.

  2. Vieraana kirjailija Arto Kivimäki

    Päivämäärä: perjantai 30 elokuuta 10:00 - 11:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Lasten ja nuorten TIETOKIRJA.FI-päivä on tänä vuonna perjantaina 30. elokuuta.

  3. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly Avolavalla

    Päivämäärä: maanantai 2 syyskuuta 18:00 - 19:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Anne-Mari Kivimäki & Palomylly julkaisee syyskuussa esikoisalbumin Hämeen lauluja.

Näytä lisää tapahtumia...

Näyttelyt

  1. Me hukumme maailmoihin tosiin

    Päivämäärä lauantai 24 elokuuta
    Paikka Yläaulan näyttelytila Hämeenlinnan pääkirjasto

    Miska Karhun taidetta feminismistä, mielenterveydestä ja transsukupuolisuudesta.

  2. Me hukumme maailmoihin tosiin

    Päivämäärä sunnuntai 25 elokuuta
    Paikka Yläaulan näyttelytila Hämeenlinnan pääkirjasto

    Miska Karhun taidetta feminismistä, mielenterveydestä ja transsukupuolisuudesta.

  3. Me hukumme maailmoihin tosiin

    Päivämäärä maanantai 26 elokuuta
    Paikka Yläaulan näyttelytila Hämeenlinnan pääkirjasto

    Miska Karhun taidetta feminismistä, mielenterveydestä ja transsukupuolisuudesta.

Näytä lisää tapahtumia...