Hämeenlinnan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Hämeenlinnan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee.
Osoite: Wetterhoffinkatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

  • Asiakaspalvelu/Uusinnat: (03) 621 2612
  • IT-aseman ja lehtisalin info: (03) 621 3040
  • Kaukopalvelu: (03) 621 2284
  • Tilavaraukset: (03) 621 2611

Aukioloajat

  1. joulu 10
    maanantai
    1. 08:00-10:00
    2. 10:00-20:00
  2. joulu 11
    tiistai
    1. 08:00-10:00
    2. 10:00-20:00
  3. joulu 12
    keskiviikko
    1. 08:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  4. joulu 13
    torstai
    1. 08:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  5. joulu 14
    perjantai
    1. 08:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  6. joulu 15
    lauantai
    1. 10:00-15:00
  7. joulu 16
    sunnuntai
    1. 12:00-16:00
* Itsepalveluaukioloaika

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
(03) 621 2320 tai 040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2896
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2356
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
Kaukopalvelu
(03) 621 3568
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2392
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
(03) 621 3632
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko
Viestintä
03 621 2658
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko
Mediakasvatus
(03) 621 3362
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
(03) 621 2549
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
(03) 621 2607 tai 050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Mervi Koski
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2614
mervi.koski@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
(03) 621 2903
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
(03) 621 2596
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Tuija Linna
Kirjastovirkailija
(03) 621 2285
tuija.linna@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Informaatikko
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2610
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
(03) 621 2611
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Lastenkirjastotyö
(03) 621 3494
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / TEKME
(03) 621 2594
jouni.riipinen@tekme.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
(03) 621 4151
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
(03) 621 3020
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Riikka-Liisa Salmia
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
(03) 621 2170
riikka-liisa.salmia@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus,
Koulutussuunnittelu,
Mediakasvatus
(03) 621 2928
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 4357
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2595
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
vuorotteluvapaalla
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
(03) 621 2170
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2599
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
(03) 621 2491
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
(03) 621 3467
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Pirjo Tuomi
Kirjastovirkailija
Asiakaspalvelu
(03) 621 2548
pirjo.tuomi@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 5143
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
(03) 621 2609
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
(03) 621 2613
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
(03) 621 2354
merja.osterman@hameenlinna.fi

Pääkirjasto Wetterillä

Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee kaupungin keskustassa. Pääkirjastorakennuksen peruskorjauksen ajan 2018-2020 kirjasto toimii pienemmissä tiloissa Wetteri-rakennuksen kahdessa alimmassa kerroksessa.

Ensimmäinen kerros

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat luettavat ja lainattavat lehdet sekä lasten ja nuorten kokoelmat ja leikkihuone. Aineiston lainaaminen ja palauttaminen sujuvat kätevimmin automaateilla, myös noudettavat varaukset ovat lainattavissa omatoimisesti. Lainattavilla tableteilla pääset kätevästi nettiin.

Asiakaspalvelupisteessä kirjaston henkilökunta opastaa kirjaston, kokoelmien ja palvelujen käytössä. Asiakaspalvelussa voit rekisteröityä kirjaston asiakkaaksi ja maksaa kertyneitä maksuja.

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat myös Auditorio ja lounasravintola Fredrika.

Toinen kerros

Toisesta kerroksesta löydät aikuisten ja nuorten aikuisten kirjat sekä elokuvat, musiikkiaineiston, sarjakuvat ja nuorten tietokirjat.

Rauhallisessa luku- ja nettitilassa voit keskittyä lukemiseen tai työskentelyyn joko omalla laitteellasi tai kirjaston tietokoneella. Editointityöasemalla onnistuu kuva- ja äänitallenteiden digitointi ja editointi. Luku- ja nettitila on avoinna kirjaston aukioloaikoina, paitsi torstaisin ja perjantaisin tila avataan vasta klo 11. Asiakaskäyttöön tarkoitetulla monitoimilaitteella voit kopioida, tulostaa ja skannata.

Toisen kerroksen infopisteissä kirjastoammattilaiset auttavat etsimään tietoa ja paikantamaan aineistoja.

Palautuslaatikko

Pääkirjaston palautuslaatikko sijaitsee sisäpihalla katoksessa. Palautuslaatikkoon voit jättää aineistoa kirjaston ollessa suljettuna.

Pääkirjaston kokoelma

Pääkirjaston tilat Wetterillä ovat aikaisempia tiloja pienemmät. Wetteriltä löytyy noin 80 000 niteen kokoelma pääkirjaston uusinta ja lainatuinta aineistoa.

Osa aineistoista on siirretty Moreenin lähivarastoon, josta sitä saa varaamalla. Varauksia haetaan lähivarastosta joka arkipäivä.

Pääkirjaston varsinaiset varastokokoelmat ovat pois käytöstä peruskorjauksen ajan.

Uutisia

Näytä lisää...

Tapahtumia pääkirjastolla

  1. Digiopastusta omalla laitteella

    Milloin: torstai 13 joulukuuta 09:00 - 11:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Henkilökohtaista opastusta tietokoneen, tabletin tai älypuhelimen sekä sähköisten palveluiden käytössä. Ota halutessasi mukaan oma laitteesi.

  2. Joulun toivelaulukonsertti

    Milloin: tiistai 18 joulukuuta 18:00 - 20:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Tule kuuntelemaan joululauluja!

Näytä lisää...