Hämeenlinnan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Hämeenlinnan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee.
Osoite: Lukiokatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

  • Asiakaspalvelu/Uusinnat: (03) 621 2612
  • IT-aseman ja lehtisalin info: (03) 621 3040
  • Kaukopalvelu: (03) 621 2284
  • Tila- ja näyttelyvaraukset: (03) 621 2611

Aukioloajat

  1. kesä 18
    maanantai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  2. kesä 19
    tiistai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  3. kesä 20
    keskiviikko
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-19:00
  4. kesä 21
    torstai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-17:00
  5. kesä 22
    perjantai
    1. Suljettu
  6. kesä 23
    lauantai
    1. Suljettu
  7. kesä 24
    sunnuntai
    1. Suljettu
* Itsepalveluaukioloaika

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
(03) 621 2320 tai 040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2896
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2356
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
Kaukopalvelu
(03) 621 3568
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2392
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
(03) 621 3632
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko
Viestintä
03 621 2658
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko
Mediakasvatus
(03) 621 3362
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
(03) 621 2549
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
(03) 621 2607 tai 050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Mervi Koski
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2614
mervi.koski@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
(03) 621 2903
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
(03) 621 2596
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Tuija Linna
Kirjastovirkailija
(03) 621 2285
tuija.linna@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Kirjastonhoitaja
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2610
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
(03) 621 2611
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Kirjavinkit,
Lastenkirjastotyö
(03) 621 3494
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / TEKME
(03) 621 2594
jouni.riipinen@tekme.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
(03) 621 4151
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
(03) 621 3020
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus,
Koulutussuunnittelu,
Mediakasvatus
(03) 621 2928
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 4357
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2595
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
(03) 621 2170
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2599
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
(03) 621 2491
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
(03) 621 3467
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Pirjo Tuomi
Kirjastovirkailija
Asiakaspalvelu
(03) 621 2548
pirjo.tuomi@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 5143
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
(03) 621 2609
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
(03) 621 2613
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
(03) 621 2354
merja.osterman@hameenlinna.fi

Toimintaa kolmessa kerroksessa

Katutaso

Lukiokadun tasolla sijaitsevat luettavat ja lainattavat lehdet, asiakastietokoneet, ATK-luokka, musiikkisali, lukusali ja näyttelytila.

Keskikerros

Rauhankadun tasolla sijaitsevat asiakaspalvelu, aikuisten ja lasten lainattava aineisto, musiikkiaineisto, käsikirjasto, Hämeenlinna-kokoelma, Keidas, Pikkuväen kirjasto ja Avolava.

Pohjakerros

Parkkipaikan tasolla sijaitsevat aineistovarasto, kaupunginarkisto ja pelitila Bunkkeri. Käynti kaupunginarkistoon Vanajaveden puoleiselta parkkipaikalta ja Bunkkeriin Rauhankadun puoleisesta ovesta.

Kaupungin ensimmäinen varsinainen kirjastotalo valmistui v. 1983.
Pääsuunnittelu: Kaupunginarkkitehti Heikki Aitola ja rakennusarkkitehti Seppo Ilmarinen
Kerrosala: 5 997 m²
Hyötypinta-ala: 5 590 m²

Tapahtumia pääkirjastolla

  1. Avolavalla Adrian Tarraga Trio

    Milloin: lauantai 14 heinäkuuta 12:00 - 13:00
    Paikka: Hämeenlinnan pääkirjasto

    Linna Jazz-festivaali ensimmäistä kertaa pääkirjaston Avolavalla!

Näytä lisää...

Näyttelyt

  1. No-one's Precious -valokuvanäyttely

    Milloin: maanantai 18 kesäkuuta
    Paikka: Näyttelytila Hämeenlinnan pääkirjasto

    Hämeenlinnalaisen Kissakoti Kattilan asukkaita keväällä 2017.

Näytä lisää...

Uutisia

Näytä lisää...