Hämeenlinnan pääkirjasto

Ota yhteyttä kirjastoon Hämeenlinnan pääkirjasto

Karttakuva, joka näyttää, missä Hämeenlinnan pääkirjasto sijaitsee.
Osoite: Wetterhoffinkatu 2 13100 Hämeenlinna

Puhelinnumerot

  • Asiakaspalvelu/Uusinnat: (03) 621 2612
  • IT-aseman ja lehtisalin info: (03) 621 3040
  • Kaukopalvelu: (03) 621 2284
  • Tilavaraukset: (03) 621 2611

Aukioloajat

  1. syys 24
    maanantai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-20:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  2. syys 25
    tiistai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-20:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  3. syys 26
    keskiviikko
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-19:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  4. syys 27
    torstai
    1. 09:00-19:00
    2. 10:00-19:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  5. syys 28
    perjantai
    1. 09:00-10:00
    2. 10:00-19:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  6. syys 29
    lauantai
    1. 10:00-15:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
  7. syys 30
    sunnuntai
    1. 12:00-16:00
    Wetterillä supistetut palvelut ks.alla
* Itsepalveluaukioloaika

Wetterillä supistetut palvelut

  • lehtisali avoinna
  • varaukset noudettavissa
  • palautettujen niteiden lainaus
  • palautus

Henkilökunta

Inkeri Jurvanen
Kirjastotoimenjohtaja
(03) 621 2320 tai 040 869 6465
inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi

Eliisa Erkamo
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2896
eliisa.erkamo@hameenlinna.fi

Asko Fagerlund
Kirjastonhoitaja
Mediakasvatus
040 868 6043
asko.fagerlund@hameenlinna.fi

Markku Henttonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2356
markku.henttonen@hameenlinna.fi

Mirja-Riitta Huhtala
Kirjastovirkailija
Kaukopalvelu
(03) 621 3568
mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi

Seija Hynninen
Kirjastovirkailija
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2392
seija.hynninen@hameenlinna.fi

Irmeli Isokivijärvi
Palvelupäällikkö
Henkilöstöhallinto
(03) 621 3632
irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi

Hanna Kaisti
Informaatikko
Viestintä
03 621 2658
hanna.kaisti@hameenlinna.fi

Ulla Karila
Informaatikko
Mediakasvatus
(03) 621 3362
ulla.karila@hameenlinna.fi

Eeva Karttunen
Kirjastovirkailija
Henkilöstöhallinto
(03) 621 2549
eeva.karttunen@hameenlinna.fi

Sini Kiuas
Kirjastonhoitaja
Koulutus
(03) 621 2607 tai 050 358 0546
sini.kiuas@hameenlinna.fi

Mervi Koski
Informaatikko
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2614
mervi.koski@hameenlinna.fi

Jaana Käki
Johtava informaatikko
Kirjastojärjestelmä,
Verkkopalvelut
(03) 621 2903
jaana.kaki@hameenlinna.fi

Pirjo Lehtilä
Informaatikko
Luettelointi
(03) 621 2596
pirjo.lehtila@hameenlinna.fi

Tuija Linna
Kirjastovirkailija
(03) 621 2285
tuija.linna@hameenlinna.fi

Ilkka Marjanen
Informaatikko
Musiikkikirjastotyö
(03) 621 2610
ilkka.marjanen@hameenlinna.fi

Ritva Nummenpää
Palvelusihteeri
Taloushallinto
(03) 621 2611
ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi

Jonna Riikonen
Kirjastonhoitaja
Lastenkirjastotyö
(03) 621 3494
jonna.riikonen@hameenlinna.fi

Jouni Riipinen
Vahtimestari / TEKME
(03) 621 2594
jouni.riipinen@tekme.fi

Annukka Ruotsalainen
Kirjastonhoitaja
Verkkopalvelut
(03) 621 4151
annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi

Pertti Salmi
Palvelusihteeri
Tietotekniikka,
Verkkopalvelut
(03) 621 3020
pertti.salmi@hameenlinna.fi

Seija Shemeikka
Johtava informaatikko
Koulutus,
Koulutussuunnittelu,
Mediakasvatus
(03) 621 2928
seija.shemeikka@hameenlinna.fi

Janne Sihvonen
Kirjastovirkailija
(03) 621 4357
janne.sihvonen@hameenlinna.fi

Kaarina Sipilä-Kettunen
Kirjastovirkailija
(03) 621 2595
kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi

Seija Stenberg
Kirjastovirkailija
Verkkopalvelut
(03) 621 2170
seija.stenberg@hameenlinna.fi

Margit Stenhammar
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 2599
margit.stenhammar@hameenlinna.fi

Katja Taipale
Kirjastovirkailija
(03) 621 2491
katja.taipale@hameenlinna.fi

Hannele Tiitto
Kirjastovirkailija
(03) 621 3467
hannele.tiitto@hameenlinna.fi

Pirjo Tuomi
Kirjastovirkailija
Asiakaspalvelu
(03) 621 2548
pirjo.tuomi@hameenlinna.fi

Taina Valkeajärvi
Kirjastovirkailija
Lastenkirjastotyö,
Nuortenkirjastotyö
(03) 621 5143
taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi

Varpu Vallbacka
Johtava informaatikko
Aineiston hankinta,
E-aineistot,
Kokoelmapalvelut
(03) 621 2609
varpu.vallbacka@hameenlinna.fi

Virpi Virolainen
Kirjastonhoitaja
(03) 621 2613
virpi.virolainen@hameenlinna.fi

Merja Österman
Kirjastovirkailija
(03) 621 2354
merja.osterman@hameenlinna.fi

Pääkirjasto toimii peruskorjauksen ajan pienemmissä tiloissa Wetteri-rakennuksen kahdessa alimmassa kerroksessa (Wetterhoffinkatu 2).

Maanantaista 3.9. alkaen Wetterillä voi lukea lehtiä, palauttaa aineistoa ja noutaa saapuneita varauksia.

Syys-lokakuun ajan kirjoja ja muuta aineistoa saa varaamalla ne Vanamo verkkokirjastossa tai kirjaston asiakaspalvelussa.

Kirjaston henkilökunta opastaa Wetterillä asiakkaita verkkokirjaston ja e-aineiston käytössä.

Marraskuun alusta alkaen Wetterin 80 000 niteen kokoelma on hyllyissä ja kaikki kirjastopalvelut ovat käytössä.

Huom! Pääkirjaston palautuslaatikko sijaitsee sisäpihalla katoksessa.

Palautuslaatikkoon voi jättää aineistoa kirjaston ollessa suljettuna.

Uutisia

Näytä lisää...

Tapahtumia pääkirjastolla